High-energy particles are observed in laboratories by photographing the tracks t
ID: 583654 • Letter: H
Question
High-energy particles are observed in laboratories by photographing the tracks they leave in certain detectors. The length of the track depends of the speed of the particle and its lifetime. A particle moving at 0.995c leaves a track 1.25 mm long. What is the proper lifetime of the particle?
The answer shows that
However, what is stopping me from finding
This although when calculated is not the same as the original answer. By taking this approach should I be using the relativistic velocity u instead? If so then how does
Explanation / Answer
we assume the lab as the rest frame
in the rest frame , T= 1.25 x 10-3 /0.995 c = 1.25 x 10-3 /(0.995 x 3 x 108 ) = 4.2 x 10-12 sec
using the formula
T' = T/ sqrt (1 - V2/c2) = (4.2 x 10-12 ) / sqrt(1 - (0.995c)2/c2) = 4.21 x 10-11
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.