Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

High speed stroboscopic photographs show that the head of a 200-g golf club is t

ID: 1693661 • Letter: H

Question

High speed stroboscopic photographs show that the head of a 200-g golf club is traveling at 55m/s just before it strikes a 46-g golf ball at rest on a tee. After the collision, the club head travels (in the same direction) at 40m/s. Find the speed of the golf ball just after impact High speed stroboscopic photographs show that the head of a 200-g golf club is traveling at 55m/s just before it strikes a 46-g golf ball at rest on a tee. After the collision, the club head travels (in the same direction) at 40m/s. Find the speed of the golf ball just after impact

Explanation / Answer

Given that the mass of golf club is m1 = 200 g = 0.200 kg Initial speed of golf club is u1 = 55 m/s Mass of golf ball is m2 = 46 g = 0.046 kg Initial speed of golf club is u2 = 0 m/s Final speed of club is v1 = 40 m/s ----------------------------------------------------------- Let v2 be the final speed of golf. From conservation of momentum total initial momentum = total final momentum m1*u1 + m2*u2 = m1*v1 + m2*v2 (0.200 kg)(55 m/s) + 0 = (0.200kg)(40 m/s)+ (0.046 kg)v2 (0.046kg) v2 = (0.200 kg)(55 m/s) - (0.200kg)(40 m/s) v2 = 65.21 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote