A long horizontal string carries a transverse wave travels to right. A 6.20 m se
ID: 582911 • Letter: A
Question
A long horizontal string carries a transverse wave travels to right. A 6.20 m segment of the long string has 4 complete wavelengths and has mass of 150g. It vibrates sinusoidally and vertically in Y direction with period 15.38 ms- find wave number k and angular frequency w - find wave speed and tension If max vertical velocity is 35 ms, find amp of wave and power A long horizontal string carries a transverse wave travels to right. A 6.20 m segment of the long string has 4 complete wavelengths and has mass of 150g. It vibrates sinusoidally and vertically in Y direction with period 15.38 ms
- find wave number k and angular frequency w - find wave speed and tension If max vertical velocity is 35 ms, find amp of wave and power
- find wave number k and angular frequency w - find wave speed and tension If max vertical velocity is 35 ms, find amp of wave and power
Explanation / Answer
4*wavelength = 6.2 m
wavelength = 1.55 m
a) wave number k = 2pi/wavelength
k = 2*3.14/1.55 = 4.05 m^-1
b) t = 1/f
f = 65.02 Hz
v = wavelength*f = 1.55*65.02 = 100.78 m/sec
c) v = Aw
A = v/w = 100.78/2*3.14*65.02 = 0.25 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.