A long horizontal wire carries 16.0 A of current due north. A. What is the absol
ID: 2005580 • Letter: A
Question
A long horizontal wire carries 16.0 A of current due north.A. What is the absolute value of the net magnetic field 21.0 cm due west of the wire if the Earth's field there points north but downward, 47degrees below the horizontal, and has magnitude 5.0 times 10^-5 T?
B. What is the angle of the net magnetic field 21.0 cm due west of the wire if the Earth's field there points north but downward, 47degrees below the horizontal, and has magnitude 5.0 times 10^- 5?
I'm not sure where to start with this....any help would be great, thank you!
Explanation / Answer
Magnetic field due to the wire B = _0 I / 2r Here I = 16.0 A r = 0.21 m B_wire (pointing upward) = (4*10^-7 T.A/m)(16.0A)/ 2(0.21m) = 1.52*10^-5 T magnetic filed due to earth B_Ex = (5*10^-5 T )cos(360 -47)^0 = (5*10^-5 T )cos313 B_Ex = 3.405*10^-5 T B_Ey = (5*10^-5 T )sin(360 -47)^0 = (5*10^-5 T )sin313 = -3.656 *10^-5 T Net field components B x = 3.405*10^-5 T B_y = B_wire + B_Ey = - 2.136 *10^-5 T Net field = B = sqrt( (B_x)^2 + (B_y)^2) B = 4.019 *10^-5 T direction = tan^-1 (B_y / B_x) = 32.1 ^0 since y component is negative and x component is positive The direction of net magnetic field is 32.1^0 clock wise from the positive X axis B_y = B_wire + B_Ey = - 2.136 *10^-5 T Net field = B = sqrt( (B_x)^2 + (B_y)^2) B = 4.019 *10^-5 T direction = tan^-1 (B_y / B_x) = 32.1 ^0 since y component is negative and x component is positive The direction of net magnetic field is 32.1^0 clock wise from the positive X axisRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.