A uniform, solid metal disk of mass 6.50 kg and diameter 24.0 cmhangs in a horiz
ID: 582769 • Letter: A
Question
A uniform, solid metal disk of mass 6.50 kg and diameter 24.0 cmhangs in a horizontal plane, supported at its center by a vertical metal wire. You find that it requires a horizontal force of 4.23 N tangent to the rim of the disk to turn it by 3.34o, thus twisting the wire. You now remove this force and release the disk from rest. (a) What is the torsion constant of the metal wire? (b) What are the frequency and period of the torsional oscillations of the disk? (c) Write the equation of motion for ()tfor the disk
Explanation / Answer
(a).
torque,
= k
F r = k
(4.23)(0.12) = k (3.34 * /180)
k = 8.70759 Nm
(b).
I = ½ m r²
I = ½ (6.5)(0.12)²
I = 0.0468 kg m²
f = 1/(2) (k/I)
f = 1/(2) (8.70759/0.0468)
f = 2.17093 Hz
(c).
according to second Newton's law for rotational motion,
torque = I
-k = I (d²/dt²)
d²/dt² + (k/I) = 0
Let k/I = ²
general solution of this ordinary differential equation is
(t) = A cos t + B sin t
'(t) = -A sin t + B cos t
boundary conditions is
'(0) = 0 B = 0
(0) = o A = o
general solution is
(t) = o cos t this formula describe the equation of motion for theta of t for the disk.
but remember that,
= 2f = (k/I)
f = 1/(2) (k/I)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.