A 500 and a 200 resistor are connected in series with an ideal battery that has
ID: 581933 • Letter: A
Question
A 500 and a 200 resistor are connected in series with an ideal battery that has an emf of 20 V.
1) What current flows through each resistor?
Express your answer in amperes to two significant figures.
2) What power is delivered to the 500 resistor?
Express your answer in watts to two significant figures.
3) What power is delivered to the 200 resistor?
Express your answer in watts to two significant figures.
4) What power is supplied by the battery?
Express your answer in watts to two significant figures.
Explanation / Answer
Here ,
1) for the resistances in series ,
Req = 500 + 200
Req = 700 Ohm
as the current is same in both resistances in series
I = V/Req
I = 20/700 A
I = 0.0286 A
the current in the each resistance is 0.0286 A
2)
Power in 500 Ohm = I^2 * R
Power in 500 Ohm = 0.0286^2 * 500 W
Power in 500 Ohm = 0.41 W
3)
Power in 200 ohm = I^2 * R
Power in 200 ohm = 0.0286^2 * 200
Power in 200 ohm = 0.163 W
4)
power supplied by battery = V * I
power supplied by battery = 0.0286 * 20 W
power supplied by battery = 0.572 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.