A 50.0-kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.60 m, rotating
ID: 1787282 • Letter: A
Question
A 50.0-kg child stands at the rim of a merry-go-round of radius 2.60 m, rotating with an angular speed of 3.15 rad/s.
(a) What is the child's centripetal acceleration?
__________ m/s2
(b) What is the minimum force between her feet and the floor of the carousel that is required to keep her in the circular path?
____________ N
(c) What minimum coefficient of static friction is required?
___________
(d) Is the answer you found reasonable? In other words, is she likely to stay on the merry-go-round?
Yes or No
Explanation / Answer
Solution:
a) = 3.15 rad/sec
=> a = ^2*r => 3.15^2*2.60
=> a = 25.79 m/s^2
b) Minimum force must be equal to cetripetal force
=> F = m*^2*r
=> F = 50 x 25.79
=> F = 1289.5 N
c) Using F = *m*g
=> = F / mg
=> = 1289.5 / mg
=> = 2.63
d) As = 2.63 is not practical the situation is not reasonable
No
Please comment for Querie.
Please Rate . thanks.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.