Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Unit conversion The average lethal dose of heroin is 1.52 mg/kg of body weight.

ID: 573217 • Letter: U

Question

Unit conversion The average lethal dose of heroin is 1.52 mg/kg of body weight. How many grams of heroin would potentially be lethal for a 200 lb man? What conversion factor do you need to help solve this problem? A European car advertises a fuel efficiency of 22 km/L, while an American car claims an fuel efficiency of 30 mi/gal. Which car is more fuel efficient? A newborn baby weighs in at 9lbs 13oz. Report the baby's weight in kilograms. The temperature is reported as 64·F. Report the temperature in both "C and "K. ensity/Specific Gravity >A brain weighing 1.0 lb occupies a volume of 620 mL. What is the density of the brain? What is the specific ravity of the brain? 001 pecific Heat If 168 g of an unknown liquid requires 2750 cal of heat to raise its temperature from 26°C to 74°C, what is the ecific heat of the liquid? What formula is helpful to solve this problem?

Explanation / Answer

1.lethal dose of heroin = 1.52 mg/kg, mass of man= 200 lb, 1l b= 0.4535 kg, mass of man in kg= 200*0.4535=90.7 kg

mass of lethal dose = 1.52 mg/kg* 90.7 kg =137.9 mg

2. speed of european car= 22 km/L , speed of american car=30 miles/gallon

1 gallon=3.78 liters, speed of american car = 30/3.78 miles/liter=7.94 miles/liter,1 mile= 1.6 km

7.94 miles/liter = 7.94*1.6 km/l =12.7 km/l, This is less than spees of european car whics is at 22 km/l. Hence european car is more efficient.

3. 1 lb=0.4535 kg, 9 lb= 9*0.4535 kg=4.0815 kg,

1 oz= 28,35 gm= 28.35/1000 kg=0.02835 kg, 13 oz= 13*0.02835 = 0.36855 kg

mass of 9 lb 12oz= 4.0815+0.36855 kg =4.45005 kg

4. Temperature = 64 deg,F, F= 1.8C+32, C is in deg.c

64= 1.8C+32

C= (64-32)/1.8=17.8 deg,c

in K , K= C+273= 17.8+273= 290.8 K

4. Density = mass/ volume, mass = 1lb= 0.4535 kg, volume of brain= 620ml= 620/1000L=0.62L

density= mass/volume= 0.4535/0.62 kg/L=0.73 kg/L , 1 L=0.001m3, density of water =1 g/cc= 1*10-3 kg/10-3 L=1 kg/L

since brain is solids, its specific gravity =density of brain/density of water = 0.73 kg/L/1 kg/L =0.73

5. Heat added= mass* specific heat* change in temperature is the formula to be used.

2750= 168* specific heat*(74-26)

specific heat= 2750/(168*48)=0.34 cal/gm.deg.c

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote