Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Unit Conversions A solution (? = 1.03 g/mL) that is a mixture of water and 5wt%

ID: 787971 • Letter: U

Question

Unit Conversions A solution (? = 1.03 g/mL) that is a mixture of water and 5wt% sufuric acid (H2SO4) ?ows through a 45-m long pipe with a 6.0 cm diameter at a rate of 87 L/min.
a. What is the molarity (mol/L) of sulfuric acid in the solution?
b. How long (in seconds) would it take to ?ll a 55-gallon drum, and how much sulfuric acid (lbm) would the drum contain?
c. The average velocity of a ?uid in a pipe equals the volumetric ?ow rate divided by the cross-sectional area normal to the direction of ?ow. Use this information to estimate how long (in seconds) it takes the solution to ?ow from the pipe inlet to the outlet

Explanation / Answer

a)..................................

Sulfuric acid has a molecular mass of 98.08 g/mol

1.03 g/mL = 1030 g/L

( 5 g H2SO4 / 100g solution )( 1030 g/L ) / 98.08 g/mol = 0.5250 moles/L

b)..................................

1 liter = 0.264 gallon

(87 L/min)(0.264 gallon/L)( 1 min/60 sec ) = 0.3828 gal/sec

( 55 gal ) / ( 0.3828 gal/sec ) = 144 seconds

? = ( 1030 g/L )( 1 L/0.264 gallon )( 1 lbm/453.6 g ) = 8.601 lbm/gal

( 55 gal )( 8.601 lbm/gal ) = 473 lbm

c)..................................

A = ?D

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote