Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Unit Conversions, Standard Dilutions, Concentrations (9) How many mL are in 2.0

ID: 147627 • Letter: U

Question

Unit Conversions, Standard Dilutions, Concentrations (9)

How many mL are in 2.0 L saline (NaCL solution) container?

How many mg are in 1.5 mg of acetyl-salicylic acid (Aspirin)?

What is the molarity of solution containing 149.2 g of KCl (MW = 74.6) in 1.0 L of distilled H2O?

What is the dilution if 7.0 mL of isopropanol is added to 3.0 mL of distilled water?

What is the dilution factor if 0.5 part of blood is diluted with 99.5 parts of saline?

What is the concentration if 2.0 mL of 100 mg/dL glucose is diluted to 10.0 mL?

What is the concentration if 5.0 mL of 70% (v/v) isopropanol is diluted to 40 mL?

How much of 16 g% NaCl solution is needed to make 300 mL of 0.8% NaCl? How much diluent is needed?

How much of 100 mg% cholesterol standard is need to make 25 mL of 50 mg% secondary standard? How much diluent is needed?

Explanation / Answer

a) As, 1L = 1000 mL, 2L = 2000ml

Ans: 2000 mL sailne (NaCl) is present in the container.

b) Ans: 1.5 mg acetyl-salicylic acid

c) The molecular weight of KCl is 74.6

So, 1M is when 74.6 g of KCl is present in 1L of distilled water.

74.6 g is 1M

1g is 1/74.6 M

149.2g is (1X149.2)/74.6 = 2

Ans: Molarity is 2M.

d) 7.0 mL of isopropanol is added to 3.0 mL of distilled water.

So, total volume is 10.0mL

So, the dilution is 7/10 = 0.7

Ans: dilution is 0.7

e) 0.5 part of blood is diluted with 99.5 parts of saline.

Dilution factor = Final solution volume/Volute from stock solution

= (0.5+99.5)/0.5

= 100/0.5

= 200

Ans: dilution factor is 200.

f) 100mg/dL = 100mg of glucose is present in 0.1L of solution.

So, 1000mg of glucose is present in 1L of solution.

2ml of above glucose is diluted to 10mL.

Now, 1000mg/L =1000mg/1000ml =1mg/ml

Now, V1S1=V2S2

V1=2ml

S1=1mg/ml

V2=10ml

S2=?

2 X 1 = 10 X ?

? = (2X1)/10

? = 2/10 =0.2

Ans: the concentration is 0.2mg/ml

If you have more than 4 sub parts in a question, please ask a separate question.

Dr Jack
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Chat Now And Get Quote