3. A sample of HI gas is placed into a rigid container at 700 K. At this tempera
ID: 566707 • Letter: 3
Question
3. A sample of HI gas is placed into a rigid container at 700 K. At this temperature, K,-0.025. The equilibrium is shown below: 2 HI(g) H(8)+1g) Find the equilibrium concentrations of HI, H: and lz if the initial concentration of HI is 0.20 M. 4. A sample of PCls gas is placed into a rigid 1.00 L container at 1500 K. At this temperature, Kc 1.4x 103. The equilibrium is shown below: PFs(g) PFs(g) + F2(g) a. Find Kp at the same temperature. b. If the initial concentration of PF, is 0.30 M, what are the cquilibrium concentration of all species in the container?Explanation / Answer
3)
ICE Table:
[HI] [H2] [I2]
initial 0.2 0 0
change -2x +1x +1x
equilibrium 0.2-2x +1x +1x
Equilibrium constant expression is
Kc = [H2]*[I2]/[HI]^2
0.025 = (1*x)^2/(0.2-2*x)^2
sqrt(0.025) = (1*x)/(0.2-2*x)
0.15811388300841897 = (1*x)/(0.2-2*x)
0.03162-0.31623*x = 1*x
0.03162-1.31623*x = 0
x = 0.024025307335204218
At equilibrium:
[HI] = 0.2-2x = 0.2-2*0.02403 = 0.15195 M
[H2] = +1x = +1*0.02403 = 0.02403 M
[I2] = +1x = +1*0.02403 = 0.02403 M
Answer:
[HI] = 0.152 M
[H2] = 0.0240 M
[I2] = 0.0240 M
Only 1 question at a time please
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.