3. A radio active material, such as the isotope thorium-234, disintegrates at a
ID: 3199290 • Letter: 3
Question
3. A radio active material, such as the isotope thorium-234, disintegrates at a rate proportional to the amount currently present. If gt) is the amount present at time t, then dQ/dtQ where r > 0 is the decay rate. -TQ, (a) If 100 mg of thorium-234 decays to 82.04 mg in 1 week, determine the decay rate (b) The half-life of a radioactive material is the time required for an amount of the material to decay to one-half its original value. Show that the half-life ? and the decay rate r satis the equation rT In 2.Explanation / Answer
a) Given dQ/dt = - rQ
So separting the variable and integrating
dQ/Q = - r dt
On intergrating the above equation we get
ln(Q) = - rt + c .. ... Eq1
C= integrating constant
At time t =0
Q = Qo since no material is decayed (Qo= intial quantity of material)
So puting the value t=0 and Q=Qo in Eq1 we get
ln(Qo) = 0+ c
So c = ln(Qo)
So the final solution becomes
ln(Q) = - rt +ln(Qo)
On rearranging the above equation
ln(Q/Qo) = - rt eq2 .. This is the decaying equation of the material
So in the given question at time t=1 week the Q= 82.04 mg
And Q = 100
So putting all the values jn the eq 2
We get ln(82.04/100) = - r*1
r = 0.197 mg per week
b) At half life Q will become Qo/2 so putting the eq2 we get
ln(Qo/2*Qo) = - rT ,
T =halflife time, i am representing it with 'T'
Solving above eq and cancelling Qo we will get
-ln(1/2) =-rT
Cancelling -
We get
ln(1/2) = rT
Hence proved
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.