Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

3. A random sample of 1,000 voters showed that 520 favor \"Canidate A\" in the u

ID: 3055301 • Letter: 3

Question

3. A random sample of 1,000 voters showed that 520 favor "Canidate A" in the upcoming election. FInd a 95% confidence interval for the population proportion of al voters who favor "Canidate A."

4. Find the margin of error from the given 95% confidence interval for the population proportion of patients who had an ill side effect from "drug X." 95% CI:(0.005,0.045)

5. With a two-tailed hypothesis test, if the test statistic is far from 0, will the p-value be large (close to 1) or small (close to 0)? State whether the P-value will be small or large and if it will be indicative very likely or very unlikely event.

Explanation / Answer

Solution:

p^=sample prop=x/n=520/1000=0.52

z fro 95%=1.96

margin of error=z sqrt(p^(1-p^)/n

=1.96*sqrt(0.52*(1-0.52)/1000

=0.0309

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote