4. An inflated balloon has a volume of 6.0 L at sea level (1.0 atm) and is allow
ID: 561084 • Letter: 4
Question
4. An inflated balloon has a volume of 6.0 L at sea level (1.0 atm) and is allowed to ascend until the pressure is 0.45 atm. During the ascent, the temperature drops from 22 °C to-21 What is the volume of the balloon at the final altitude? 5. The following reaction is used to inflate life rafts Callds) + 2H2O(l) Ca(OHHaq) + 2H2 (g) How many grams of Caly are needed to generate 145.0 L of H: gas at 0.997 atm and 20.0 ? 6. To identify the contents of an unlabeled cylinder of gas, a sample was collected and found to have a density of 5.38 gL at 150°C and 736.0 mnnHg pressure. What is the molar mass of the gas?Explanation / Answer
initial final
P1 = 1atm P2 = 0.45atm
T1 = 22+ 273 = 295K T2 = -21+273 = 252K
V1 = 6L V2 =
P1V1/T1 = P2V2/T2
V2 = P1V1T2/P2T1
= 1*6*252/0.45*295
= 11.4L
5.PV = nRT
P = 0.997atm
V = 145 L
T = 20+273 = 293K
n = PV/RT
= 0.997*145/0.0821*293 = 6 moles
CaH2(s) + 2H2O(l) ---------> Ca(OH)2(aq) + 2H2(g)
2 moles of H2 produced from 1 moles of CaH2
6 moles of H2 produced from = 1*6/2 = 3 moles of CaH2
mass of CaH2 = no of moles * gram molar mass
= 3 *42 = 126g >>>answer
6. PM = dRT
P = 736/760 = 0.97atm
T = 15+273 = 288K
d = 5.38g/L
M = dRT/P
= 5.38*0.0821*288/0.97 = 131.14g/mole
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.