CHEMICAL Calculating the heat of reaction from molar reaction enthalpy and. A ch
ID: 559620 • Letter: C
Question
CHEMICAL Calculating the heat of reaction from molar reaction enthalpy and. A chemist measures the energy change H during the following reaction: 2Fe,03(s) 4 FeO(s)+02(g) AH=560. kJ Use the information to answer the following questions. endothermic exothermic ) Yes, absorbed. O Yes, released. This reaction is... Suppose 59.6 g of Fe,O react. Will any heat be released or absorbed? No. If you said heat will be released or absorbed in the second part of this question, calculate how much heat will be released or absorbed. Round your answer to 3 significant digits.Explanation / Answer
1)
since H is positive, the reaction is endothermic
Answer: endothermic
2)
Reaction is endothermic
SO, heat is being absorbed
Answer:
yes, absorbed
3)
Molar mass of Fe2O3 = 2*MM(Fe) + 3*MM(O)
= 2*55.85 + 3*16.0
= 159.7 g/mol
mass of Fe2O3 = 59.6 g
we have below equation to be used:
number of mol of Fe2O3,
n = mass of Fe2O3/molar mass of Fe2O3
=(59.6 g)/(159.7 g/mol)
= 0.3732 mol
from reaction,
2 mol of Fe2O3, heat absorbed = 560 KJ
So,
heat absorbed = mol of Fe2O3 reacting * 560 / 2
heat absorbed = 0.3732 * 560 / 2 KJ
heat absorbed = 104 KJ
Answer: 104 KJ
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.