CHEM 30A QUIZ 8 GASES NAME: Total 20 points Time 25 min PLEASE SHOW ALL WORKING
ID: 557765 • Letter: C
Question
CHEM 30A QUIZ 8 GASES NAME: Total 20 points Time 25 min PLEASE SHOW ALL WORKING FOR FULL POINTS. Use bathroom and phones before the start of the test. Piease sit on assigned seats 1) A 5.00-L tank contains helium gas at 1.50 atm. What is the pressure of the gas in torr? A) 1.50 tor B) 507 torr C) 760 torr D) 1140 torr E)75 torr 2) At constant temperature, a sample of helium at 760 torr in a closed container was compressed from 5.00 L to 3.00 L, with no change in moles or temperature. What was the new pressure exerted by the helium on its container? A) 800. torr B) 2280 tor C) 15.0 torr D) 3800 torr E) 1220 torT Answer 3)The volume of a gas with an initial pressure of 380 mmHg atm increases from 5.0 L to 80 L what is the final pressure of the gas.in atm, assuming no change in moles or temperature? A) 238 atm B) 2.4 atm C) 0.31 at D) 0.80 atm E) 8.0 atm Answer 4) The temperature of a 500 mL sample of gs froan 150. K to 350. K. What is the final volume of the sample of gas, if the pressure and moles in te bsioer is A) 210 ml B) 1170 mL C) 0.0095 ml D) 00470 mL E) 110. mL Answer hept coestant? 5) A gas at 5.00 atm pressure was stored in a tank during the winter at 50 "C. During the summer, the emperature in the storage area reached 40.0 C What was the pressure in the gas tank then? A) 0.625 atm B) 4.44 atm C) 5.63 atm D) 40.0 atm E) 69.5 at AnswerExplanation / Answer
1. 1 atm = 760 torr
therefore by coverting the 1.5 atm in torr , we get
= 1.5 x 760 torr
= 1140 torr
answer = 1140 torr
2. According the question the moles and temperature are constant
therefore by ideal gas law eqaution
~ PV=nRT
~ PV = Constant
therefore , P1V1 = P2V2
P1 = initial pressure
P2 = final pressure
V1= initial volume
V2 = final volume
putting the values we get,
~ 760 x 5 = P2 x 3
~ P2 = 1270 torr (approx)
3.
By ideal gas law eqaution
~ PV=nRT
According to the qst,
~ PV = Constant
therefore , P1V1 = P2V2
~ 380 x 5 = P2 x 8
~ P2 = 237.5 torr
by converting it into atm we get
1 torr = 1/760 atm
therefore ; 237.5 torr = 237.5/760 atm
hence answer = 0.31 atm
4. By ideal gas law eqaution
~ PV=nRT
According to the qst,
~ V is directy proportional to T
~ V ~ T
~ V= kT
~ V1/T1 =V2/T2
hence putting the values
= 500/150 = V2/350
Answer - V2 = 1170 ml
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.