PRINCIPAL CHEMISTRY 11 TEST III Chapters 15-16 Please show all of your work to r
ID: 557462 • Letter: P
Question
PRINCIPAL CHEMISTRY 11 TEST III Chapters 15-16 Please show all of your work to receive full credit. 1. Calculate the molar solubility of silver carbonate, Kp (Ag.co,)-8.1 x 10"2 2. Calcium phosphate, CaPO, has a solubility of 0.0020 g in 100 mL, water. Calculate the Ksp of Ca(PO4) 3. Solid sodium iodide is slowly adedto asution that is 0,020 M Pb" and 0,020 M Ag'.Kp (Pbb) = 1.4 × 10-s, Ksp (Agl)-8.3x 10-17 (a) What compound will precipitate first? (Calculations are required to support your answer.) (b) Calculate the [Ag'] concentration when Pblz just begins to precipitate.Explanation / Answer
Q1
Ag2CO3 = 2Ag+ + CO3-2
Ksp = [Ag+]^2[CO3-2]
1 mol of Ag2CO4 = 1 mol of CO3-2 = 2 mol of Ag+ then
Ksp = (2S)^2(s)
8.1*10^-12 = 4*(S^3)
S = ((8.1*10^-12)/4) ^(1/3)
S = 0.00012651 M of Ag2CO3
Q2.
mol of Ca3PO42 --> Mass/MW = 0.002/310.1767 = 0.0000064479 mol
V = 100 mL = 0.1 L
[Ca3(PO4)2] = 0.0000064479/0.1 = 0.000064479
[Ca+2]= 3*M = 3*0.0000064479 = 0.00001934
[PO4-3] = 2M = 2*0.0000064479 = 0.000012895
Ksp = [Ca+2]^3 [PO4-3]^2 = (0.00001934^3)*(0.000012895^2)
Ksp = 1.2028*10^-24
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.