A 50.0 mL solution of 0.105 M KOH is titrated with 0.210 M HCL. calculate the pH
ID: 554602 • Letter: A
Question
A 50.0 mL solution of 0.105 M KOH is titrated with 0.210 M HCL. calculate the pH of the solution after the addition of the following of HCL.
of 10 f0 10 t citrated with 0:210 M HCI. Calculate the pH of the solution after th addition of the following amounts of HCl. a) 0.00 mL HCI e) 24.0 mL HCI Number Number pH- b) 5.00 mL HCI f) 25.0 mL HCI Number Number C) 12.5 mL HCI g) 26.0 mL Hc Number umber PH d) 18.0 mL HCI h) 30.0 mL HCI Number Number PH Previou Give tip&ew lichaibril G) Check Answer NextExplanation / Answer
Number of moles of KOH = 0.105*50 = 5.25 mmol
pOH = -log[OH-]
pOH = -log(5.25/50)
pOH = 0.9788
pH = 14 - 0.9788 = 13.0212
b) number of moles of HCl = 5 * 0.21 = 1.05 mmol
number of moles remainig = 5.25 - 1.05 = 4.2 mmol
pOH = -log(4.2/(50+5))
pOH = 1.1171
pH = 14 - 1.1171
pH = 12.889
c) number of moles of HCl = 12.5 * 0.21 = 2.625 mmol
number of moles remainig = 5.25 - 2.625 = 2.625 mmol
pOH = -log(2.625/(50+12.5))
pOH = 1.377
pH = 14 - 1.377 = 12.623
d) number of moles of HCl = 18 * 0.21 = 3.78 mmol
number of moles remainig = 5.25 - 3.78 = 1.47 mmol
pOH = -log(1.47/(50+18))
pOH = 1.6652
pH = 14 - 1.6652 = 12.3348
e) number of moles of HCl = 24 * 0.21 = 5.04 mmol
number of moles remainig = 5.25 - 5.04 = 0.21 mmol
pOH = -log(0.21/(50+24))
pOH = 2.547
pH = 14 - 2.547 = 11.453
f) number of moles of HCl = 25 * 0.21 = 5.25 mmol
number of moles remainig = 5.25 - 5.25 = 0.0 mmol
this is the equivalence point so pH = 7
g) number of moles of HCl = 26 * 0.21 = 5.46 mmol
number of moles remainig = 5.46 - 5.25 = 0.21 mmol
pH = -log(0.21/(50+26))
pH = 2.5586
h) number of moles of HCl = 30 * 0.21 = 6.3 mmol
number of moles remainig = 6.3 - 5.25 = 1.05 mmol
pH = -log(1.05/(50+30))
pH = 1.882
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.