A 50-kg boy running at 4.4 m/s jumps tangentially onto a small circular merry-go
ID: 1455016 • Letter: A
Question
A 50-kg boy running at 4.4 m/s jumps tangentially onto a small circular merry-go-round of radius 2.0 m and rotational inertia 2.0×102 kgm2 pivoting on a frictionless bearing on its central shaft. Merry-go-round initially rotating at 1.1 rad/s in the same direction that the boy is running.
A) Determine the rotational speed of the merry-go-round after the boy jumps on it.
B) Find the change in kinetic energy of the system consisting of the boy and the merry-go-round.
C) Find the change in the boy's kinetic energy.
D) Find the change in the kinetic energy of the merry-go-round.
Explanation / Answer
from conservation of angular momentum
total intial ang momentum = total final ang momentum
I W1 + mV1 R = I W2 + m r^2 W2
(200 *1.1) + (50 * 4.4 * 2) = (200 * W2) + ( 50 * 2^2 * W2)
W2 = 1.65 rad/s
----------------------
part B :
Initial KE = KE rot + KE trans
intial KE = 0.5 I W1^2 + 0.5 m v1^2
intial KE = 0.5 * 200 * 1^2 + (0.5 * 50 * 4.4^2) = 584 J
final KE = 0.5 * 200 * 1.65+ (0.5 * 50 *2^2 * 1.53^2) = 399.09 J
KE change =- 584 - 399.09 = 184.91 Joules
---------------------------------
part C:
change in boys KE = 0.5 m v1^2 - m r^2 W2^2
KE = 0.5 * 50 * 4.4^2 - (50 * 2^2* 1.65^2)
KE = -60.5 Joules
-----------------------
change in KE of merry go round
dKE = 0.5 * I w2^2 - 0.5 I W1^2
dKE = 0.5 * 200 * (1.65^2 - 1.1^2)
dKE = 151.25 Joules
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.