A 50-kg sledder is sliding North on a large frozen lake at 2 m/s, when a 30-s gu
ID: 1446045 • Letter: A
Question
A 50-kg sledder is sliding North on a large frozen lake at 2 m/s, when a 30-s gust of wind blows her off course. 90 s after the wind stops (two minutes after the start of the journey), the sledder is 339.4 m North-West of her initial position (when the wind started).
If the sledder gets no other pushes other than the wind and just slides freely otherwise during the two minutes, what was the magnitude of the average force exerted on her by the wind? (answer in 2 significant figures)
Assume constant acceleration while the wind is blowing in order to work out the acceleration.
Explanation / Answer
Here mass (m)= 50kg; velocity (v) = 2 m/s ; time (t)= 120sec
Force (F)=?
Impulse = change in momentum
Force x time = mass x change in velocity
F = (m x v)/ t
F= (50 x 2) / 120
F= 0.83N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.