calculate the profit from producing 59.00 of of propene oxide by this alternativ
ID: 553442 • Letter: C
Question
calculate the profit from producing 59.00 of of propene oxide by this alternative green process .
You completed tis assignment e previous | 15 of 15 Ireturn to assig Alternative method The company is develoçing a "greener method ot making propene axade trom gropene using hydrogen perocuide, H:0s in supercritical water with a vanadum catayst in the reacton 1 00 kg ot vanadium catalyst and 32 O k of water are used for each kilogram of propene 75 % of the vanadium cataha can be colected and re sed n a suhsequent batch Consider the prices of the Tollowing substan085 Substance Pnce per unt Unt ropene hy drogen perode$195 kg vanadium catalyst 35T50 kg supercrimical waer $185 kg propene oide 510 97 kg 5253 25 kg There is vnaly no waste produced with this green process and there is ro sale disposa lee, but the yed s only 29,0% Part B Caiculate the profit rom prodaoing 59 00 kg of propene aide by ths atemative green process Express your answer numerically in dollars using three significant figures y Amwes Give Up ContinueExplanation / Answer
Molar mass of propene (C3H6) = 3 * 12 + 6 * 1 = 42 gm/mol
Molar mass of propene oxide (C3H6O) = 3 * 12 + 6 * 1 + 16 = 58 gm/mol
Number of moles of propene oxide = 59 kg/58 gm/mol = 1017.24 moles
Moles of Propene needed to convert 1017.24 moles
mass of propene in Kg = 1017.24 mol * 42 gm/mol = 42724.08 grams = 42.724 Kg
For 1 Kg of propene conversion
mass of H2O2 required = 1 Kg * molar mass of H2O2/molar mass of C3H6 = 0.8095 Kg
Cost incurred = 25% of vandadium cost (since 75% can be reused again) + cost of hydrogen peroxide + cost of water + cost of propene
=> 0.25 * 57.50 + 32 * 1.85 + 0.8095 * 1.95 + 10.97
=> 86.123$
Profit per Kg = 258.25 - 86.123 = 172.127$
Profit on 59 kg = 172.127 * 59 = 10155.493$
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.