calculate the final molarity of K+ (aq) in a solution made by mixing 200 ml of a
ID: 927121 • Letter: C
Question
calculate the final molarity of K+ (aq) in a solution made by mixing 200 ml of a 0.115M solution of K3PO4(aq) with 300 mL of a 0.225M solution of K2CO3(aq). Note that both salts are completely soluble in water and assume that the volumes are additive calculate the final molarity of K+ (aq) in a solution made by mixing 200 ml of a 0.115M solution of K3PO4(aq) with 300 mL of a 0.225M solution of K2CO3(aq). Note that both salts are completely soluble in water and assume that the volumes are additive calculate the final molarity of K+ (aq) in a solution made by mixing 200 ml of a 0.115M solution of K3PO4(aq) with 300 mL of a 0.225M solution of K2CO3(aq). Note that both salts are completely soluble in water and assume that the volumes are additiveExplanation / Answer
K3PO4 moles = M x V = 0.115 x 200/1000 = 0.023
K+ moles = 3 x K3PO4 moles = 3 x 0.023 = 0.069
K2CO3 moles = 0.225 x 300/1000 = 0.0675
K+ moles = 2 x K2CO3 moles = 2 x 0.0675 = 0.135
total K+ moles = 0.069+0.135 =0.204
total vol = 200+300 = 500 ml = 0.5L
[K+] = ( 0.204/0.5) = 0.408 M
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.