Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

calculate concentration and mass of carbon dioxide 1. Assume that carbon dioxide

ID: 1074589 • Letter: C

Question

calculate concentration and mass of carbon dioxide

1. Assume that carbon dioxide in a 2.00 L soda bottle is dissolved at a pressure of 2.07 bar At 2.2 °C, the Henry's law constant for carbon dioxide dissolved in water is 0.068 mol L bar dioxide that can be dissolved in the bottle of soda at the given pressure. 2. Now assume that you open that bottle of soda at the same temperature and allow the pressure to equilibrate to the atmospheric pressure which is 0.993 bar. Calculate the concentration of dissolved carbon dioxide in mol/L and the mass of carbon dioxide that can be dissolved in the bottle of soda at this new pressure

Explanation / Answer

1)

Answer

Concentration of CO2 = 0.1408M

Mass of CO2 = 12.393g

Explanation

According to Henry's law

C = KH *P

C = Concentration

KH = Henry's law constant

P = partial pressure

C = 0.068(mol/L bar)*2.07bar = 0.1408mol/L

No of mole of CO2 for 2L = 0.1408 * 2 = 0.2816

molar mass of CO2 = 44.01g/mol

mass of CO2 = 44.01g/mol * 0.2816mol = 12.393g

2)

Answer

Concentration of CO2 = 0.0675M

Mass of CO2 = 5.9414g

Explanation

C = KH *P

= 0.068mol/L bar * 0.993 bar

= 0.0675mol/L

No of mole for 2L = 0.0675*2=0.135M

Mass of CO2 = 44.01g/mol * 0.135mol = 5.9414g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote