A copper, Cu(s), electrode is immersed in a solution that is 1.00 M in ammonia,
ID: 553006 • Letter: A
Question
A copper, Cu(s), electrode is immersed in a solution that is 1.00 M in ammonia, NH3, and 1.00 M in tetraamminecopper(II), [Cu(NH3)4]2+. If a standard hydrogen electrode is used as the cathode, the cell potential, Ecell, is found to be 0.073 V at 298 K.
Part A
Based on the cell potential, what is the concentration of Cu2+ in this solution?
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Use the standard reduction potentials shown here to answer the questions. Reduction half-reaction E (V) Cu2+(aq)+2eCu(s) 0.337 2H+(aq)+2eH2(g) 0.000A copper, Cu(s), electrode is immersed in a solution that is 1.00 M in ammonia, NH3, and 1.00 M in tetraamminecopper(II), [Cu(NH3)4]2+. If a standard hydrogen electrode is used as the cathode, the cell potential, Ecell, is found to be 0.073 V at 298 K.
Part A
Based on the cell potential, what is the concentration of Cu2+ in this solution?
Express your answer to one significant figure and include the appropriate units.
Explanation / Answer
Answer:
Dear student,
The H electrode to form the anode and the standard E(cell) will be +0.337 v
now assume the [Cu(NH3)4]2+ is not directly involved in the measured cell potential only Cu2+(aq) is.
Then use the Nernst equation to find [Cu2+(aq)]
E(cell) = standard E(cell) - (0.0592/n).log Q ---------------- Formula
where in this case Q = 1/[Cu2+(aq)] and n = 2
E(cell)=0.073 V, standard E(cell)=0.337 V, n=2 calculate Cu2+=?
Put the values in formula
0.073 = 0.337 –(0.0592/2) log(1/ Cu2+)
0.073 + (0.0296) log(1/ Cu2+) = 0.337
(0.0296) log(1/ Cu2+)=0.264
log(1/ Cu2+)= 0.264/0.0296
log(1/ Cu2+)=8.92
(1/Cu2+) = 108.92
Cu2+=1.20 x 10-9 M
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.