A copper rod 45 cm long having a cross-sectional area of 2.0 cm 2 is used to con
ID: 1302406 • Letter: A
Question
A copper rod 45 cm long having a cross-sectional area of 2.0 cm2 is used to connect a boiler maintained at 100 oC to a large block of ice at 0 oC.
(a) Once a steady state is reached, what is the rate of heat flow through the rod?
(b)What is the rate of change in entropy of the boiler (in W/deg)?
(c What is the rate of change in entropy of the rod (in W/deg)?
(d)What is the rate of change in entropy of the ice (in W/deg)?
(eWhat is the rate of change in entropy of the universe due to the heat flow through the bar ?
(answer all parts to get all points)
Explanation / Answer
a)Q=kA(T1-T2)/L=401*2*10^-4*(100-0)/0.45=17.82W
b)rate of change of entropy of boiler=q/T=-17.82/383=-0.0478J/K.s
c)rate of change of entropy of rod=0 ( no energy is stored in the rod)
d)rate of change of entropy of ice=q/T=0.0653J/Ks
e)What is the rate of change in entropy of the universe=0.0653-0.0478=0.0175J/Ks
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.