2. (3) Corey and Nicole performed the same experiment that you did last week. Th
ID: 550956 • Letter: 2
Question
2. (3) Corey and Nicole performed the same experiment that you did last week. They collected the following data. Calculate the value of R from their data. MW of O2 = 32.0 Barometric Pressure: 756 torr Temperature: 22 C Vapor Pressure of H2O at 22°C: 20.0 torr mass of tube+KCIO, before heating: 8.3078 g mass of tube+ contents after heating: 8.2585 g Determine their 96 error. 1 liter = 1000 ml; Initial buret reading: 0.1 ml Final buret reading: 38.7 m heat Unbalanced Reaction: KCIO3(s)" > KCl(s) + O2(g)Explanation / Answer
% error can be calculated via
% R error = (Rtheoretical- Rcalculated)/Rtheoretical*100%
Rtheoretical = 62.36367 torrL/molK
then
Apply Ideal Gas Law,
PV = nRT
where
P = absolute pressure
V = total volume of gas
n = moles of gas
T = absolute Temperature
R = ideal gas constant
then, we need
T = 22°C = 22+273 = 295 K
V = 38.7-0.1 = 38.6 mL = 38.6*10^-3 L
Pgas = Patm - Pvap = 756-20 = 736 torr
now...
mass of O2 = 8.3078-8.2585 = 0.0493
mol of O2 = mass of O2/MW of O2 = (0.0493) /(32) = 0.00154
then
R = PV/(nT)
R = (736)(38.6*10^-3)/(295 * 0.00154) = 62.534
%error = (62.36367 -62.534)/62.36367 *100 = 0.273%
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.