Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2. (3) Corey and Nicole performed the same experiment that you did last week. Th

ID: 550837 • Letter: 2

Question

2. (3) Corey and Nicole performed the same experiment that you did last week. They collected the following data. Calculate the value of R from their data. Determine their % error. 1 liter, 1000 ml; MW of O2 = 32.0 Barometric Pressure: 756 torr Temperature: 22°C Vapor Pressure of H2O at 22°C: 20.0 torr mass of tube+KCIOs before heating: 8.3078 g mass of tube +contents after heating: 8.2585 g Initial buret reading: 0.1 ml Final buret reading: 38.7 ml heat Unbalanced Reaction: KCIO3(s)KCl(s) +O2(9) 3. (3) What is Boyle's law (include an equation expressing the relationship between the volume and the pressure of a gas)? What equipment (or apparatus) did you use to verity Boyle's law? How did you verify Boyle's law from last week's experiment?

Explanation / Answer

Q2

balance

KClO3 = KCl + O2

KClO3 = KCl + 3/2O2

Apply Ideal Gas Law,

PV = nRT

where

P = absolute pressure

V = total volume of gas

n = moles of gas

T = absolute Temperature

R = ideal gas constant

PV = nRT

R = PV/(nT)

Pgas = Ptotal - Pvapor = 756-20 = 736

V = Vfinal - vinitial = 38.7-0.1 = 38.6 mL = 38.6*10^-3 L

mass of O2 = 8.3078 - 8.2585 = 0.0493 g

mol = mass/MW = 0.0493/32 = 0.00154

T = 22C° = 22+273 = 295 K

R = (736)( 38.6*10^-3)/(0.00154*295 )

Rcalculated = 62.5349 torrL/molK

now...

Rreal = 62.3637

%error = (62.3637 -62.5349 )/(62.3637 ) * 100 = 0.2745%

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote