Experiment 7 1, Table 1i Synthesis of Calcium Carbonate Lab Report: Becker Moles
ID: 548511 • Letter: E
Question
Experiment 7 1, Table 1i Synthesis of Calcium Carbonate Lab Report: Becker Moles (g) of Na COp added to 100 m 10.0 milliners Moles of CaCle added to 100 mi beaker produced in the 100 ml beaker Mass (g) of CaCo, that theoretically will be will be produced in the 100 ml beaker Table 2: Filtration and Drying of Calcium Carbonate Mass (g) of fiter paper Mass (g) of watch glass Combined mass (g) of filter paper plus 6 3329 56.349 Combined Mass (g) of Watch Glass, Filter Paper, and Ca watch glass First Weighing (g) Second Weighing (g) Third Weighing (9) se.beo Fourth Weighing (g) Circle the final mass above Mass of Dry Caco, (g) Page 6 of 7Explanation / Answer
Synthesis of Calcium Carbonate
Mass of Na2CO3 added to 100 mL beaker (g)
83.625
Mole(s) of Na2CO3 added to 100 mL beaker (mole)
(83.625 g)/(105.9888 g/mol) = 0.78899
Milliliters of 1.0 M CaCl2 added to 100 mL beaker (mL)
10.0
Mole(s) of CaCl2 added to 100 mL beaker (mole)
(10.0 mL)*(1 L/1000 mL)*(1.0 M)*(1 mol/L/1 M) = 0.01
Mole(s) of CaCO3 that theoretically will be produced in the 100 mL beaker (mole)
0.01(see explanation below)
Mass of CaCO3 that theoretically will be produced in the 100 mL beaker (g)
(0.01 mole)*(100.0869 g/mol) = 1.000869
Explanation:
Write down the balanced chemical equation.
Na2CO3 + CaCl2 --------> CaCO3 + 2 NaCl
As per the stoichiometric equation,
1 mole Na2CO3 =1 mole CaCl2 = 1 mole CaCO3.
Clearly, we have fewer mole(s) of CaCl2; hence, CaCl2 is the limiting reagent and the yield of CaCO3 is decided by the mole(s) of CaCl2.
Mass of dry CaCO3 = (combined mass of watch glass, filter paper and CaCO3 after second drying) – (combined mass of filter paper plus watch glass) = (58.295 g) – (58.299 g) = -0.004 g; clearly this result is wrong; you didn’t record the masses properly. The final mass must always be higher than the initial mass the product mass will be a positive value. Check the data again.
Synthesis of Calcium Carbonate
Mass of Na2CO3 added to 100 mL beaker (g)
83.625
Mole(s) of Na2CO3 added to 100 mL beaker (mole)
(83.625 g)/(105.9888 g/mol) = 0.78899
Milliliters of 1.0 M CaCl2 added to 100 mL beaker (mL)
10.0
Mole(s) of CaCl2 added to 100 mL beaker (mole)
(10.0 mL)*(1 L/1000 mL)*(1.0 M)*(1 mol/L/1 M) = 0.01
Mole(s) of CaCO3 that theoretically will be produced in the 100 mL beaker (mole)
0.01(see explanation below)
Mass of CaCO3 that theoretically will be produced in the 100 mL beaker (g)
(0.01 mole)*(100.0869 g/mol) = 1.000869
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.