1You have been asked to prepare 100.0 mL of a buffer solution that is 0.150 M in
ID: 548176 • Letter: 1
Question
1You have been asked to prepare 100.0 mL of a buffer solution that is 0.150 M in acetic acid and 0.250 M in sodium acetate. Calculate the grams of each component that you would weigh out. Show your work below. Grams CHsCOOH 2. To 20.0 mL of the buffer in question 1, you add 1.0 mL of 1.00 M NaOH. Write the chemical equation for the neutralization reaction. Calculate the mmol of each reactant and product before the reaction occurs and after the reaction has occurred Grams NaOOCCH 3. To 20.0 mL of the buffer in question 1, you add 1.0 mL of 1.00 M HCL Write the chemical equation for the neutralization reaction. Calculate the mmol of each reactant and product before the reaction occurs and after the reaction has occurredExplanation / Answer
1) Total volume of buffer = 100mL
the concentration of acetic acid = 0.150M
We know molarity = number of moles /Volume(L)
= (mass / molar mass) /VL
0.15 0 = (mass?60g/mol) / 0.1
thus mass of acetic acid = 0.15x60 x0.1 g
= 0.9 g
Similarly of mass of sodium acetate in 100mL solution of 0.250M
0.250M = (mass/82g/mol) /0.1
and mass of sodium acetate to be taken = 0.25 x82x 0.1 g
= 2.05 g
2) To 20mL of this buffer 1.0 ml of 1.0M NaOh is added
CH3COOH + OH- ----------------> CH3COO- + H2O
20x0.15 0 20x0.25 - initial mmoles
=3 = 5
- 1 - change
2 0 6 after reaction
3)
Now 1.0mL of 1.0M HCl is added to 20 mL of above buffer
CH3COO- + H+ --------------------> CH3COOH
20x0.25= 5 0 20x0.15=3 initial mmoles
- 1x1.0 - change
4 0 4 after reaction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.