1S. An object\'s velocity graph is given by a straight line with an x-intercept
ID: 1774014 • Letter: 1
Question
1S. An object's velocity graph is given by a straight line with an x-intercept -7 sec, and y-intercept -s m. What is the objeet's displacement in the interval from 0 to 7 sec? A) 9.8m B) 34 m C) 17.5m D) 23.072 m E) 6.489 m 16 A runner of mm 561 kg starts fro n rest and accelerates with a constant acceleration of 0.9 ms, until she reaches a velocity of 4.9 m/s. She then continues running this constant velocity. How long in seconds does the runner take to travel 128 m? A) 12.8 sec B) 34.5 sec C) 25.344 sec D) 28.84 sec E) 13.23 sec 17. A furkong is a distance of 220 yards A fortnight is a time period of 2 weeks. A race horse is running at a speed of 2.5 yards per sccond What is his speed in furlongs per fortnight? A) 10330 B) 13750 C) 246 D) 48000 E) 281.25 18. Note the expression: y-x Which statement is most consistent with this expression? A) if x doubles, then y quadruples B) y is greater than x D) E) ify doubles, then x quadruples if x doubles, then y doubles C) if x triples, then y doubles 19. A ball is launched A) 289.5 m from ground level at 60 m/s at an angle of 26° above the horizontal. B) 67.8 m C) 414 m D) 131.511344 m E) 138 m How far does it go before it is at ground level again? 20. Omar throws a rock down with speed 10 ms from the top of a tower. The rock hits the ground after 3 s What is the height of the tower? (air resistance is negligible) A) 27.6m B) 9.2m C) 32.6m D) 74.1 m E) 90 m 2.Explanation / Answer
Ans 20)
u = 10m/s
t = 3s
g = 9.81 m/s^2
Now, v = u + at
v = 10 + 9.81*3 = 39.43m/s
Also, v^2 - u^2 = 2as
39.43^2 - 10^2 = 2*9.81*s
s = 74.145 m
Correct Ans D
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.