1High levels of Pb +2 ions made flint\'s water corrosive. suppose flint has 100
ID: 1009013 • Letter: 1
Question
1High levels of Pb+2 ions made flint's water corrosive. suppose flint has 100 milligrams of Pb+2 ions per fluid ounce of water. If you were to drink eight cups of Flint's water in one day, how many grams of Pb+2 ions would you consume? (One cup = 0.237 liters. Density of water = 1000g/L. 1 fluid ounces = 29.574 mililiters)
2. According to the Center for Disease Control, a lethal dose of lead for an average adult is 320 grams while a lethal dose for a tollder is 3.60 grams. Would the amount of lead contained in the 8 cups of Flint water be considered a lethal dose for either an adult or a toddler?
Explanation / Answer
Solution:- (1) It is a unit conversion problem so let's do this conversion step by step using dimensional analysis as...
8 cups of flint water x (0.237 liters/1 cup of flint water) x (1000ml/1 liter) x (1 fluid ounces/29.574ml) x (100mg Pb+2/1ml) = 6411.0 mg of Pb+2
(2) From first part we got 6411.0 mg. The lethal doses are given in grams. So, let's convert the amount of Pb+2 from mg to grams.
6411.0 mg x (1g/1000mg) = 6.411g
Lethal dose for Adult is 320 g and for tollder it is 3.60g. 320g is greater than 6.411 g where as 3.60g is less than 6.411g.
So, 8 cups of Flint water be considered a lethal dose for toddler since the calculated amount is greater than lethal dose for toddler.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.