2 attempls left Check my work Be sure to answer all parts. One of the compounds
ID: 547474 • Letter: 2
Question
2 attempls left Check my work Be sure to answer all parts. One of the compounds used to increase the octane rating of gasoline is toluene (pictured). Suppose 0.259 mL of toluene (d 0.867 g/mL) is nsmmed when a sample of gasoline burns in air o) How many grams of oxygen are needed for complete combustion of the toluene? (b) How many total moles of gaseous products form? mol (c) How many molecules of water vapor form? 1o electmolecules (Enter your answer in scientific notation) Prev 15 of 16111 Next 6 7Explanation / Answer
C7H8(l) + 9O2(g) ---> 7CO2(g) + 4H2O(g)
a) mass of toluene = v*d
= 0.259*0.867
= 0.224 g
b) no of mol of toluene(C7H8) reacted = 0.224/92 = 0.00243 mol
c) 1 mol toluene(C7H8) = 7 mol CO2(g) = 4 mol H2O(g)
no of mol of gaseous product = 0.00243*11 = 0.02672 mol
d) no of mol of watre vapour formed = 0.00243*4 = 0.00972 mol
no of molecule of watre vapour formed = 0.00972*6.023*10^23
= 5.854*10^21 molecules.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.