4. Henry\'s law can be written in another form to calculate the solubility (c) o
ID: 543767 • Letter: 4
Question
4. Henry's law can be written in another form to calculate the solubility (c) of a gas in a solvent: where K is the Henry's law constant and P is the partial pressure of the gas. Breathing air at high pressure, such as in scuba diving, results in an increased concentration of dissolved nitrogen. The Henry's law constant for the solubility of nitrogen is 0.18 g per gram of water at 1 atm and 293 K. (1") 4.1 What is the mass of dissolved nitrogen in 100 g of water (main component of blood) that has been saturated with air at 4.0 atm and 293 K? Compare your answer to that for 100 g of water that has been saturated with air at 1.0 atm and 293 K. (1") 4.2 If nitrogen is four times as soluble in fatty tissues than in water, calculate the increase in nitrogen concentration in fatty tissue, when increasing pressure from 1 atm to 4 atm at 293 KExplanation / Answer
Part A
Given that
c = KP
P of nitrogen = 4 atm x 0.78
kindly note that 0.78 is the mole fraction of N2 in air
then c= 0.18 x 10-6 x 4 x 0.78 = 0.5616 x 10-6 per g of water
On comparing with the 1 atm, it is for times higher.
4.2
If N2 is more soluble in atty tissue
new K = 4 x 0.18 x 10-6 = 0.72 x 10-6 g
Concentration in fatty tissues = 0.72 x 10-6 x 4 x 0.78 = 2.2464 x 10-6 g
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.