A 112.8 mL sample of 0.100 M methylamine (CH3NH2, Kb=3.7x10^-4) is titrated with
ID: 540183 • Letter: A
Question
A 112.8 mL sample of 0.100 M methylamine (CH3NH2, Kb=3.7x10^-4) is titrated with 0.270 M HNO3. Calculate the pH after the addition of each of the following volumes of acid.... a). 0.0 mL b). 20.9 mL c). 41.8 mL d). 62.7 mL A 112.8 mL sample of 0.100 M methylamine (CH3NH2, Kb=3.7x10^-4) is titrated with 0.270 M HNO3. Calculate the pH after the addition of each of the following volumes of acid.... a). 0.0 mL b). 20.9 mL c). 41.8 mL d). 62.7 mL A 112.8 mL sample of 0.100 M methylamine (CH3NH2, Kb=3.7x10^-4) is titrated with 0.270 M HNO3. Calculate the pH after the addition of each of the following volumes of acid.... a). 0.0 mL b). 20.9 mL c). 41.8 mL d). 62.7 mLExplanation / Answer
Let us calcualte the pH at all the given volumes of HNO3
a) 0 ml HNO3 ,
The methyl amine hydorlyze as
CH3NH2 + H2O <-------> CH3NH3+ + OH-,
Kb = [CH3NH3+][OH-] / [CH3NH2] = 3.7 X 10-4
3.7 X 10-4 X [CH3NH2] = [CH3NH3+][OH-]
Let the concentration of base hydrolyzed is x
3.7 X 10-4 X [0.1 - x] = x^2
x = 6.082 X 10-3 = [OH-]
pOH = 2.22
pH = 14 - pOH = 14- 2.22 = 11.78
b) 20.9 mLHNO3 added,
Moles of HNO3 added = Molarity X volume = 0.270 X 20.9 mL = 5.643 mmoles
Moles of CH3NH2 present = Molarity X volume = 0.1 X 112.8 = 11.28 millimoles
Millimoles of CH3NH3+ formed = 5.643 mmoles
Millimoles of CH3NH2 left = 11.28 - 5.643 = 5.637 millimoles
The solution will act as buffer, the pH of buffer is calcualted using Hendersen Hassalbalch equation
pOH = pkb + log[CH3NH3+]/[CH3NH2]
pkb = -log(3.7 x10-4) = 3.43,
pOH = 3.43 + log [5.643 / 5.637] = 3.43 (approx)
pH = 14 - 3.43 = 10.57
c)41.8 mL of HNO3 added
Moles of HNO3 added = Molarity X volume = 0.270 X 41.8 mL = 11.28 mmoles
Moles of CH3NH2 present = Molarity X volume = 0.1 X 112.8 = 11.28 millimoles
Moles of CH3NH3+ formed = 11.28 millimoles
[CH3NH3+]= Millimoles / total volume in mL= 11.28 / 154.6 = 0.073 M
Moles of CH3NH2 left = 0
The salt will hydrolyze as
CH3NH3+ + H2O ,<-----> CH3NH2 + H3O+ ,
Ka = Kw/Kb = 10-14/(3.7 x10-4) = 2.7 x10-11,
Let x hydrolyzed
Ka = 2.7 x10-11 =x^2 / (0.073 -x)
x<<1 so can be ignored in denominator
x2 = 1.971 X 10^-12
x = 1.404 X 10^-6 = [H3O+]
pH = -log[H3O+] = 5.85
d) 62.7 ml HNO3 is added
Moles of HNO3 added = Molarity X volume = 0.270 X 62.7 mL = 16.929 mmoles
Moles of CH3NH2 present = Molarity X volume = 0.1 X 112.8 = 11.28 millimoles
Excess of HNO3 = 5.65 millmoles
[HNO3] = 5.65 millimoles / 112.8 + 62.7 mL = 0.0322 M
pH = -log(0.0322) = 1.49
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.