What are E , q , w and H for the evaporation of 10.3 g of Br 2 ( l ) at 298 K an
ID: 539428 • Letter: W
Question
What are E, q, w and H for the evaporation of 10.3 g of Br2(l) at 298 K and 1 atm? (See Thermodynamic Properties.)
Determine H, q, w, and E at 298 K and 1 atm pressure for the reaction of 9.340 g of NH3(g) with excess HCl(g) to produce NH4Cl(s). (See Thermodynamic Properties.) Please use the mass of H at 1.0079 and the mass of N as 14.007. Use the values in the Thermodynamic Properties to determine the expected number of significant figures.
Please use the values in the Thermodynamic Properties to determine the expected number of significant figures.
Explanation / Answer
Question 1.
What are E, q, w and H for the evaporation of 10.3 g of Br2(l) at 298 K and 1 atm? (See Thermodynamic Properties.)
dHvap = 30.91 kJ/mol
mol of Br2 = mass/MW = 10.3/159.808 = 0.06445 mol of Br2
H = n*dVap = 0.06445*30.91 = 1.99214 kJ
Q = H = 1.99214 kJ
P = 1 atm = 10325
Vf = form ideal gas, Vi = density
D = 3.1028 g/mL --> V = mass/D = 10.3/3.1028 = 3.319582 cm3 = 3.319582e-6*10^-6 m3
PV = nRT
V = nRT/P = (0.06445 *8.314)(298)/101325 = 0.0015759 m3
W = -P*(Vf-Vi) = -101325*(0.0015759- 3.319582*10^-6) = -159.34171J
dE = Q-W = 1.99214 *10^3 + 159.34171 = 2151.48171 J = 2.15 kJ
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.