For the reaction 2A(g) B(g), the equilibrium constant is K_p = 0.76. A reaction
ID: 538986 • Letter: F
Question
For the reaction 2A(g) B(g), the equilibrium constant is K_p = 0.76. A reaction mixture initially contains 4.0 atm of gas (P_A = 2.0 atm and P_B = 2.0 atm). You may want to reference. Section 15.7 while completing this problem. Which statement is true of the reaction mixture? ?The reaction mixture will proceed toward products. The reaction mixture is at equilibrium. The reaction mixture will proceed toward reactants ? It is not possible to determine from the information given the future direction of the reaction mixture.Explanation / Answer
Ans Part A . A) The reaction mixture will proceed towards products.
Qp = [B] / [A]2
Qp = (2.0) / (2.0)2
Qp = 0.5
Since Qp < Kp , the reaction will proceed in the direction of formation of products .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.