A 260-mL flask contains pure helium at a pressure of 762 torr . A second flask w
ID: 538771 • Letter: A
Question
A 260-mL flask contains pure helium at a pressure of 762 torr . A second flask with a volume of 475 mL contains pure argon at a pressure of 717 torr
Part A
If the two flasks are connected through a stopcock and the stopcock is opened, what is the partial pressure of helium?
Part B
If the two flasks are connected through a stopcock and the stopcock is opened, what is the partial pressure of argon?
Part C
If the two flasks are connected through a stopcock and the stopcock is opened, what is the total pressure?
Explanation / Answer
volume = 260 mL = 0.260 L
pressure = 762 torr = 1.00 atm
temperature = 298 K
P V = n R T
1 x 0.260 = n x 0.0821 x 298
n1= 0.0106
v2 = 0.475 L
p2 = 717 torr = 0.943 atm
0.943 x 0.475 = n x 0.0821 x 298
n2 = 0.0183
total number of moles = 0.0183 + 0.0106
= 0.0289 mol
P V = n R T
P x 0.735 = 0.0289 x 0.0821 x 298
P = 0.962
total pressure = 731 torr
mole fraction of He = 0.0106 / 0.0289 = 0.367
mole fraction of Ar = 0.633
partial pressure of He = 0.367 x 731
partial pressure of He = 268 torr
partial pressure of Ar = 463 torr
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.