Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

There should be a total of 2 answers. 2 for theoretical yield, Calculate the teh

ID: 537156 • Letter: T

Question

There should be a total of 2 answers. 2 for theoretical yield,

Calculate the tehoretical yield for E stillbene

The molecular weight is 180.25 grams for Estillbene, Acetic Acid is 102.89. Sodium Bisulfate 120.06 Hydrogen Peroxide is 34.02

The amount started with for E stillbene is 120miligrams 310 for sodium brominde and 480 for sodium bisulfate

The density is 0.970 Glacial Acetic Acid 1.05

Also please tell me what the limiting reagent is in this one

Then calculate the theoretical yield for this problem

Meso Stillbene molecuar weight is 340.07 Potassium Hydroxide is 40.00 Ethylene glycol 150.17 Diphenylacetlene 178.23

The density of ethylene glycol is 1.125 and diphenylacetylene is 0.990

The meso stillbene dibromide started with is 150 mg 200 for potassium hydroxide

Explanation / Answer

As1) Given density of E-stillbene =0.970

molar mass = 180.25g

Amount of E-stillbene=120mg=0.12g

Number of moles = 0.12/180.24

                         =0.000666

For sodium bisulfate

Molar mass = 120.06g

amount of sodium bisulfate = 480mg=0.48g

Number of moles =0.48/120.06

                          =0.0039

For sodium bromide

molar mass = 102.894

Amount = 310mg=0.31g

Number of moles =0.31/102.894

                          =0.00301

Now the limiting reagent is the oe which consumes the less number of moles.Here E-stillbene consumed the less number of moles,therefore E-stillbene is the limiting reagent.

now,theoritical yield of E- stillbene

= 0.000666x0.000666x102.894/0.00301

=0.015g

Ans 2) Here molar mass of M- stillbene=340.07g

Amount of M- stillbene= 150mg=0.15g

Number of moles = 0.15/340.07

                         = 0.00044

For potassium hydroxide

Molar mass= 40g

Amount of KOH = 200mg =0.2g

Number of moles= 0.005

Here we can see that M-stillbene consumed the least number of moles .Therefore M- stillbene is the limiting reagent .

Now theoritical yield of M- stilbene = 0.00044x0.00044x178.23/0.005

                                                   = 0.0069g

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote