Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You will need to make 50X TAE so that you can do gel electrophoresis. One of the

ID: 536741 • Letter: Y

Question

You will need to make 50X TAE so that you can do gel electrophoresis. One of the ingredients is 0.5 M EDTA pH = 8.0. EDTA stands for disodium ethylenediamindetratraacetate•2(H2O). This EDTA solution will be provided to you. However, you should know how it was made, and the following two questions address this.

3. Determine the amount of EDTA needed to prepare 100 ml of 0.5 M EDTA pH = 8.0. The EDTA MW = 372.2 g/mole

4. As EDTA dissolves in water, the [H+] will increase (note that full name of EDTA includes "acetate"). To increase to a pH = 8.0, would you need to add HCl or NaOH?

Explanation / Answer

3. 100 ml of 0.5 molar solution means we need .05 moles of EDTA.

.05 moles = wt of EDTA required / 372.2

wt of EDTA required= 18.61 g

4. Since EDTA releases H+ ion with acetate ion it will lead to decrease in pH. So you need to add NaOH to keep PH at 8.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote