Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Silicon\'s MW = 28.09 grams/mole: Calculating Numbers of Atoms A silicon chip us

ID: 534923 • Letter: S

Question

Silicon's MW = 28.09 grams/mole: Calculating Numbers of Atoms A silicon chip used in circuit of a microcomputer has a mass of 568 mg. How many an integrated in the chip silicon (Si) atoms are present in the ship? Calculating the Number of Moles and Mass Cobalt (Co) is a metal that is added to steel to improve its resistance to corrosion. Calculate both the number of moles in a sample of cobalt containing 5.00 times 10^20 atoms and the mass of the sample. Cobalt's MW = 58.93 grams/mole. weighs 394.80 grams; 10 marbles weigh 37.60 grams. How many marbles

Explanation / Answer

4.mass of Si = 5.68mg = 0.00568g

no of atoms = W*6.023*10^23/gram atomic mass

                     = 0.00568*6.023*10^23/28.09 = 1.22*10^20 si atoms

5. no of atoms = no of moles * 6.023*10^23

   5*10^20        =   no of moles * 6.023*10^23

no of moles   = 5*10^20/6.023*10^23   = 0.00083 moles

                   

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote