A sealed glass container contains partial pressures of 0.24 atm O_2, 0.45 atm CO
ID: 534616 • Letter: A
Question
A sealed glass container contains partial pressures of 0.24 atm O_2, 0.45 atm CO_2, atm N_2, and 0.46 atm H_2 gas in a 3.5. L container at 30.5 degree C. What is the total pressure exerted on the walls on the container? a. 0.64 atm b. 0.51 atm c. 1902 atm d. 6.27 atm e. 1.79 atm A mixture of 5.00 moles of neon and 3.00 moles of nitrogen occupy a volume of 36.0 L ir. a vessel where the total pressure is 6.00 atm. The partial pressure of the neon in the container is a. 0.833 atm b. 43.2 atm c. 3.75 atmExplanation / Answer
22. Total pressure = Sum of partial pressure of all component
P = PO2 + PCO2+ PN2+ PH2
= 0.24 + 0.45 + 0.64 + 0.46 = 1.79atm
23. no of moles of He n He = 5
no of moles of N2 n N2 = 3
mole fraction of He XHe = nHe/n He + n N2
= 5/5 +3 = 5/8 = 0.625
Total pressure = 6 atm
partial pressure of He PHe = mole fraction of He * total pressure
= 0.625*6 = 3.75atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.