A scuba diver takes a 2.3 L balloon from the surface, where the pressure is 1.1
ID: 551970 • Letter: A
Question
A scuba diver takes a 2.3 L balloon from the surface, where the pressure is 1.1 atm and the temperature is 34 C, to a depth of 30 m , where the pressure is 4.0 atm and the temperature is 15 C.
Part A
What is the volume of the balloon at this depth? express your answer using two significant figures
A scuba diver takes a 2.3 L balloon from the surface, where the pressure is 1.1 atm and the temperature is 34 C, to a depth of 30 m , where the pressure is 4.0 atm and the temperature is 15 C.
Part A
What is the volume of the balloon at this depth? express your answer using two significant figures
Explanation / Answer
we have:
P1 = 1.1 atm
P2 = 4.0 atm
V1 = 2.3 L
T1 = 34.0 oC
= (34.0+273) K
= 307 K
T2 = 15.0 oC
= (15.0+273) K
= 288 K
we have below equation to be used:
(P1*V1)/(T1) = (P2*V2)/(T2)
(1.1 atm*2.3 L)/(307.0 K) = (4.0 atm*V2)/(288.0 K)
V2 = 0.59 L
Answer: 0.59 L
Feel free to comment below if you have any doubts or if this answer do not work
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.