Elemental S reacts with O2 to form SO_2 according to the reaction 2S + 3O_2 righ
ID: 534407 • Letter: E
Question
Elemental S reacts with O2 to form SO_2 according to the reaction 2S + 3O_2 rightarrow 2SO_3 as depicted here How many O_2 molecules are needed to react with 6.10 g of S? Express your answer numerically in units of molecules. _______________ molecules What is the theoretical yield of SO_3 produced by the quantities described in Part A? Express your answer numerically in grams. ___________ R Next consider a situation in which all of the s is consumed before all of the O_2 reacts, or one For each of the given situations, indicate whether S or O_2, is the limiting reactant Drag each item to the appropriate bin.Explanation / Answer
Part A
The balanced chemical equation is
2 S + 3 O2 -------> 2 SO3
As per the stoichiometric equation,
2 moles S = 3 moles O2
Molar mass of S = 32.065 g/mol.
Moles of S corresponding to 6.10 g S = (6.10 g)/(32.065 g/mol) = 0.1902 mole.
Moles of O2 reacted = (0.1902 mole S)*(3 moles O2/ 2 moles S) = 0.2853 mole.
As per Avogadro’s hypothesis,
1 mole of O2 = 6.02*1023 molecules of O2.
Therefore, 0.2853 mole O2 = (6.02*1023 molecules/1 mole)*(0.2853 mole) = 1.7175*1023 1.72*1023 molecules of O2 (ans).
Part B
As per the balanced equation,
2 moles S = 2 moles SO3.
Therefore, 0.1902 mole S = (0.1902 mole S)*(2 moles SO3/2 moles S) = 0.1902 mole SO3.
Molar mass of SO3 = (32.065 + 3*15.9994) g/mol = 80.0632 g/mol.
Mass of SO3 produced = (0.1902 mole)*(80.0632 g/mol) = 15.2280 g 15.228 g (ans).
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.