Elemental S reacts with O_2 to form SO_3 according to the reaction 2S + 3O_2 rig
ID: 1049962 • Letter: E
Question
Elemental S reacts with O_2 to form SO_3 according to the reaction 2S + 3O_2 rightarrow 2SO_3 as depicted here.(Figure 1) How many O_2 molecules are needed to react with 2.64 g of S? Express your answer numerically in units of molecules. What is the theoretical yield of SO_3 produced by the quantities described in Part A? Express your answer numerically in grams. Elemental S reacts with O_2 to form SO_3 according to the reaction 2S + 3O_2 rightarrow 2SO_3 as depicted here (Figure 1) For each of the given situations, indicate whether S or O_2 is the limiting reactant. Drag each item to the appropriate bin.Explanation / Answer
the reaction is :-
2S + 3O2 ---------> 2SO3
A) Given mass of sulphur = 2.64 g
moles of sulphur = 2.64/ 32 = 0.0825 mole
Two moles of sulphur reacts with three moles of oxygen
so 0.0825 moles will react with = 3 x 0.0825 / 2 = 0.124 mole
molecules of oxygen needed = 6.023 x 1023 x 0.124 = 7.47 x 1022 molecules
B) 2 moles of sulphur gives 2 moles of SO3
0.0825 moes of sulphur will give 0.0825 moles of Sulphur trioxide.
Amount of sulphur trioxide = 0.0825 x 80.07 = 6.606 g
C)Limiting reagent is Sulphur :-
3.0 Moles of Sulphur and 5.0 moles of Oxygen
Limiting reagent is Oxygen :-
3.0 moles of sulphur and 3.0 moles of oxygen
3.0 moles of sulphur and 4.0 moles of oxygen
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.