Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

You have 15.00 mL of a 0.150 M aqueous solution of the weak base CH_3 NH_2 (K_b

ID: 531455 • Letter: Y

Question

You have 15.00 mL of a 0.150 M aqueous solution of the weak base CH_3 NH_2 (K_b = 5.00 times 10^-4). This solution will be titrated with 0.150 M HCl. (a) How many mL of acid must be added to reach the equivalence point? (b) What is the pH of the solution before any acid is added? (c) What is the pH of the solution after 5.00 mL of acid has been added? (d) What is the pH of the solution at the equivalence point of the titration? (e) What is the pH of the solution when 20.00 mL of acid has been added?

Explanation / Answer

a) CH3NH2 + HCl -------> CH3NH3+ + Cl-

1 mole of HCl react with 1mole of CH3NH2

Therefore, 15ml of 0.150 HCl must be added for equivalence point

b) CH3NH2 + H2O ------> CH3NH3+ + OH-

Kb = [ CH3NH3+ ] [ OH- ] /[ CH3NH2]

at equillibrium [ CH3NH2 ] = 0.150-X

   [ OH- ] = X

[ CH3NH3+ ] = X

Kb = 5.00× 10^-4

   5.00× 10^-4 = X^2/(0.150 - X)

X^2 + 5.00× 10^-4X - 7.5 × 10^-5 = 0

   X = 8.66×10^-3

   OH- = 8.66 × 10^-3M

pOH = 2.06

   pH = 11.94

c) No of mol in 5ml of HCl solution = (0.150/1000)×5 = 0.00075

0.00075mol react with 0.00075mol of CH3NH2

No of mol of CH3NH3+ produced = 0.00075mol

No of mol of CH3NH2 = 0.00225 - 0.00075 = 0.0015

Total volume = 20ml

[CH3NH2] = (0.0015/20)×1000=0.075M

[ CH3NH3+ ] = (0.00075/20)×1000= 0.0375M

pOH = pKb + log( [ BH+]/[B] )

= 3.30 + log ( ( 0.00075)/(0.0015))

= 3.30 + 0.3010

= 3.60

pH = 10.40

d) At Equivalence point

[ CH3NH3+ ] = 0.150/2= 0.075M

Ka = Kw/Kb

= 1×10^-14/ 5 × 10^-4

= 2.0 × 10^-11

CH3NH3+ + H2O -------> H3O+ + CH3NH2

2.0×10^-11 = [ H3O+ ] [ CH3NH2]/[ CH3NH3+ ]

at equillibrium

[ H3O+ ] = X

[CH3NH2 ] = X

[ CH3NH3+ ] = 0.075 - X

We can assume

0.075 - X = 0.075

X^2 = 1.5×10^-12

X = 1.22×10^-6

[ H3O+ ] = 1.22× 10^-6M

pH = 5.91

e) Out of 20 ml HCl 15 ml go to neutralisation, 5 ml contribute pH

Total volume = 15ml + 20ml = 35ml

No of mol of HCl =( 0.150 mol/1000ml)× 5ml = 0.00075mol

[H3O+ ] = (0.00075mol/35ml)×1000ml = 0.0214M

pH = 1.67

     

  

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote