The Winkler method for dissolved oxygen in water is based on the rapid oxidation
ID: 528894 • Letter: T
Question
The Winkler method for dissolved oxygen in water is based on the rapid oxidation of solid to in alkaline medium. When acidified, the (III) readily releases iodine from iodide. A 230.-mL water sample, in a stoppered vessel, was treated with 1.00 mL of a concentrated solution of and and 1.00 mL of a manganese(II) solution. Oxidation of the was complete in about 1 min. The precipitates were then dissolved by addition of 2.00 mL of concentrated , whereupon an amount of iodine equivalent to the (and hence to the dissolved ) was liberated. A 24.0-mL aliquot (of the 234 mL) was titrated with 14.2 mL of 0.00870 M thiosulfate. Calculate the mass in milligrams of per milliliter sample. Assume that the concentrated reagents are free and take their dilutions of the sample into account.
Explanation / Answer
moles of S2O3^2- used = 0.00870 M x 14.2 ml = 0.12354 mmol
moles of I2 formed = 0.12354/2 = 0.06177 mmol
moles of Mn2+ present = 0.06177 mmol
moles Mn2+ in original solution = 0.06177 x 234/24 = 0.60225 mmol
mass in mg = 0.60225 mmol x 54.94 g/mol = 33.10 mg per ml of sample
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.