The Wildcat Oil Company is trying to decide whether to lease or buy a new comput
ID: 2655105 • Letter: T
Question
The Wildcat Oil Company is trying to decide whether to lease or buy a new computer-assisted drilling
system for its oil exploration business. Management has decided that it must use the system to stay
competitive; it will provide $2.7 million in annual pretax cost savings. The system costs $9.4 million and
will be depreciated straight-line to zero over five years. Wildcat's tax rate is 34 percent, and the firm can
borrow at 9 percent. Lambert Leasing Company has offered to lease the drilling equipment to Wildcat for
payments of $2.15 million per year. Lambert's policy is to require its lessees to make payments at the start
of the year. The NAL for Wildcat is? The maximum lease payment that would be acceptable to the company is?
Please clarify the NAL and maximum lease payment.
Explanation / Answer
1
Calculation of Net Advantage of Leasing (NAL)
Present value of Costs in Lease option :
$ Million
Lease Rental (Net of tax)
1.419
2.15* (1-0.34)
PVF (9%, 5 Years)
4.23972
Present value
6.02
Present value of Costs in Buy option :
$ Million
Initial Cost of Machine
9.4
Less: Tax Saving on depreciation
Annual Depreciation (9.4/5)
1.88
Annual Tax Saving = 1.88 *35%
0.658
PVF (9%, 5 Years)
4.23972
Present value of tax Saving
($2.79)
Present value of Costs in Buy option :
6.61
Net Advantage of leasing (NAL) = 6.61 -6.02
0.59
2
Calculation of Maximum lease payment
Maximum lease payment shall be that amount at which the present value of lease any buy option are equal
Lets Say maximum lease payment is X per annum
Hence ,
X * (1-0.35) *4.23972 = 6.61
X *0.65 = 6.61 / 4.23972
X = 2.40
Hence Maximum lease payment shall be $2.40 Million Per year
1
Calculation of Net Advantage of Leasing (NAL)
Present value of Costs in Lease option :
$ Million
Lease Rental (Net of tax)
1.419
2.15* (1-0.34)
PVF (9%, 5 Years)
4.23972
Present value
6.02
Present value of Costs in Buy option :
$ Million
Initial Cost of Machine
9.4
Less: Tax Saving on depreciation
Annual Depreciation (9.4/5)
1.88
Annual Tax Saving = 1.88 *35%
0.658
PVF (9%, 5 Years)
4.23972
Present value of tax Saving
($2.79)
Present value of Costs in Buy option :
6.61
Net Advantage of leasing (NAL) = 6.61 -6.02
0.59
2
Calculation of Maximum lease payment
Maximum lease payment shall be that amount at which the present value of lease any buy option are equal
Lets Say maximum lease payment is X per annum
Hence ,
X * (1-0.35) *4.23972 = 6.61
X *0.65 = 6.61 / 4.23972
X = 2.40
Hence Maximum lease payment shall be $2.40 Million Per year
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.