Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The Wildcat Oil Company is trying to decide whether to lease or buy a new comput

ID: 2655113 • Letter: T

Question

The Wildcat Oil Company is trying to decide whether to lease or buy a new computer-assisted drilling system for its oil exploration business. Management has decided that it must use the system to stay competitive; it will provide $2.7 million in annual pretax cost savings. The system costs $9.4 million and will be depreciated straight-line to zero over five years. Wildcat's tax rate is 34 percent, and the firm can borrow at 9 percent. Lambert Leasing Company has offered to lease the drilling equipment to Wildcat for payments of $2.15 million per year. Lambert's policy is to require its lessees to make payments at the start of the year. What is the NAL for Wildcat? What is the maximum lease payment?

Please state what is the NAL and maximum lease payment amount? Also provide calculations, Thank You!!

Explanation / Answer

a)

Buying

Initial Investment = -9,400,000

Annual Depreciation = 9400000/5 = $ 1,880,000

Annual Cash Flow = annual pretax cost savings*(1-tax rate) + Depreciation*tax rate

Annual Cash Flow = 2700000*(1-34%) + 1880000*34%

Annual Cash Flow = 2,421,200

NPV = - Initial Investment + Annual Cash Flow *PVA(9%,5)

NPV = - 9400000 + 2421200*3.889651

NPV = $ 17623

Leasing

NPV = Annual Pretax cost savings*(1-tax Rate)*PVA(9%,5) - Annual Lease Payment*(1-tax rate)*(1 + PVA(9%,4)

NPV = 2700000*(1-34%)*3.889651 - 2150000*(1-34%)*(1+3.239720)

NPV = $ 915,195.40

NAL for Wildcat = NPV in Leasing - NPV in buying

NAL for Wildcat = 915195.40 - 17623

NAL for Wildcat = $ 897,572.40

b)

Maximum Lease Payment is the Lease Payment where NPV at Buying and Leasing are same

NPV = Annual Pretax cost savings*(1-tax Rate)*PVA(9%,5) - Annual Lease Payment*(1-tax rate)*(1 + PVA(9%,4)

17623 = 2700000*(1-34%)*3.889651 - Annual Lease Payment*(1-34%)*(1+3.239720)

Annual Lease Payment= (6931358.08 - 17623 )/ ((1-34%)*(1+3.239720))

Annual Lease Payment= $ 2,470,766.04

Answer

Maximum Annual Lease Payment= $ 2,470,766.04

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote