Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

For the reaction: 2H_2O(l) + 137 kcal rightarrow 2H_2 (g) + O_2 (g) How many kca

ID: 528468 • Letter: F

Question

For the reaction: 2H_2O(l) + 137 kcal rightarrow 2H_2 (g) + O_2 (g) How many kcal are needed to react 277 moles of H_2O(l) a) 380 kcal b) 137 kcal c) 274 kcal d) 190 kcal e) 760. Kcal Consider the following equation. BaCl_2 + Na_2SO_4 rightarrow BaSO_4 + 2NaCI. How many moles of barium sulfate are produced from 0.100 mole of barium chloride? a) 0.0100 mole b) 0.100 mole c) 0.200 mole d) 1.00 mole e) 2.00 mole One mole of particles of any substance contains how many particles? a) 6.02 times 10^-23 b) 3.01 times 10^24 c) molar mass times 6.02 times 10^23 d) moles in 6.02 times 10^23 grams of an element e) 6.02 times 10^23 What is oxidized and what is reduced in the following reaction? 2Al(s) + 3Br_2 (g) rightarrow 2AlBr_3(s) a) Al is oxidized and Br is reduced b) AlBr_3 is reduced and Br_2 is oxidized c) Al is reduced and Br_2 is oxidized d) AlBr_3 is reduced and Al is oxidized e) AlBr_3 is oxidized and Al is reduced

Explanation / Answer

Q18

find energy for

2.77 mol of H2O

so

2 mol = 137 of Kcal

2.77 mol = x

x = 2.77*137/2 = 189.745 kcal = 190 kca

answer is D

Q19

find moles of BaSO4 produced when

0.1 mol of BaCl2 reacts,

ratio is

1 mol of BaCl2 = 1 mol of BaSO4

then

0.1 mol of BaCl2 = 0.1 mol of BaSO$

choose 0.1 mo, which is B

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote