Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Answer all the questions, show all the work and the units where necessary to rec

ID: 527269 • Letter: A

Question

Answer all the questions, show all the work and the units where necessary to receive full credit. In the Redox Titration lab, you used the titrant solution of 0.02 M KMnO_4 to determine the percentage of Sodium Oxalate in an unknown solid sample. The net ionic equation for the titration is 2MnO_4^- + 5C_2O_4^2- + 16H^+ rightarrow 2Mn^2+ + 10CO_2 + 8H_2O If your initial burette reading was 39.75 mL, determine the volume of titrant you used for the titration Calculate the number of moles of KMnO_4 you used Calculate the number of moles of Na_2C_2O_4 reacted with KMnO_4

Explanation / Answer

Q1.

i)

Vi = 5.5 mL, Vf = 39.75 mL

dV = 39.75-5.5 = 34.25 mL used

ii)

find KMnO4

mol = MV =(0.02)(34.25 *10^-3) = 0.000685 mol of KMnO4

iii)

ratio is

2 mol of MNO4- per 5 mol of C2O5-2

so

0.000685 mol of MnO4- --> 5/2*0.000685 = 0.0017125 mol of C2O4-2

therefore

moles of Na2C2O4 = 0.0017125 moles

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote